Ceny autostrad we Włoszech

Sieć autostrad we Włoszech jest gęsta i dobrze rozlokowana. Dzięki czemu bezproblemowo dotrzemy w każdy region słonecznej Italii. Nieco gorszą wiadomością jest to iż, za poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu we Włoszech trzeba płacić. Drugim faktem jest to, iż w tym kraju nie obowiązują żadne winiety. Płacimy tu za każdy przejechany odcinek, co jest znacznie mniej wygodne niż naklejenie naklejki na przednią szybę.

Mapa Włoch

Do tego trzeba się liczyć z tym, że podczas wakacji i ogólnie letniego okresu, drogi i autostrady we Włoszech są zatłoczone. Secundo włoscy kierowcy to inna nacja. Jeżdżą jak szaleńcy, bez migaczy, żywo gestykulując, a do tego parkują na zapałkę. We Włoszech w wypożyczalni samochodów od razu bierzcie pełen pakiet ubezpieczeń. Gorzej jak jesteście własnym pojazdem – wówczas trzeba się przygotować na drobne zagniecenia i rysy. Ale do rzeczy…

Jak wygląda system opłat za autostrady we Włoszech?

Jak już zdążyliśmy nadmienić, opłaty za autostrady we Włoszech są pobierane na bieżąco. Oznacza to tyle, że na wjeździe na płatny odcinek drogi, pobieramy bilet który będziemy musieli okazać na zjeździe (ALT Stazione). I właśnie tam system nas podliczy i każe zapłacić odpowiednią kwotę.

Płatność pobierana jest oczywiście w euro, gotówką lub jedną z kart płatniczych debetowych, kredytowych lub walutowych. Dodatkowo jest też możliwość płacenia specjalną kartą ViaCard, która jest rodzajem płatności typu pre-paid. Wykupujemy kartę o określonym nominale i po przejechaniu danej trasy, schodzi z niej odpowiednia kwota.

Trzecią opcją jest Telepass, jednak to raczej forma zarezerwowana dla samych Włochów. Do jej obsługi potrzebny jest specjalny odbiornik, z naszymi danymi. Przejeżdżając przez konkretne bramki (oznakowane Telepassem), system spisuje nasze dane i nalicza na nasz rachunek, który potem trzeba uregulować. Jest to wygodne, jeśli mieszkamy w tym kraju – unikamy przy tym kolejek jakie tworzą się do zwyczajnych bramek.

Koszty przejazdu autostradami we Włoszech

Koszty przejazdu autostradami we Włoszech są wysokie, w porównaniu do innych w Europie – chociażby tych w Austrii czy w Czechach. Ich ceny zależą od ilości kilometrów jakie pokonanym, ale też od rodzaju samochodu, którym się poruszamy.

I tak kategoria A dotyczy pojazdów dwuosiowych o przedniej osi równej lub niższej niż 130cm. Natomiast kategoria B dotyczy pojazdów dwuosiowych, o przedniej osi wyższej niż 130 cm, w tym także auta ciągnące przyczepy. Zresztą zawsze najlepiej sprawdzić takie info u źródła.

Ceny opłat za autostrady we Włoszech
Ceny opłat za autostrady we Włoszech

Mniej więcej za każdy przejechany kilometr włoską autostradą czy drogą szybkiego ruchu zapłacimy około 0,80 eurocentów. Pamiętając przy tym, że niektóre odcinki (szczególnie te w wysokich górach) będą trochę droższe i za przejazdy niektórymi tunelami, trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Lepszą informacją jest natomiast to, że niektóre odcinki autostrad, w południowych częściach Włoch są bezpłatne.

Przy wycenie konkretnych odcinków autostrad pomoże specjalny kalkulator. My tu jednak orientacyjnie podamy przykłady opłat za niektóre trasy:

    • od granicy z Austrią (Travisio) do Rzymu 54,60 euro
    • od granicy z Austrią (Travisio) do Wenecji 18 euro
    • od Brennero do Kalabrii 67,80 euro
    • od Brennero do Florencji 32,30 euro
    • od Brennero do Riwiery Toskańskiej 44,20 euro

 

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *