Ceny autostrad na Węgrzech

Autostrady na Węgrzech są płatne i to pierwsza i najważniejsza wiadomość. Aby poruszać się po węgierskich drogach trzeba wykupić winietę. Całe szczęście od 2017 roku są one pod postacią elektroniczną. To zdecydowanie wygodniejsza i mniej problemowa postać uiszczania opłaty.

Nie ma żadnych naklejek, które tylko brudzą szybę 😉 i jest lepszy dostęp do płatności, których można dokonać z własnego domu. Patrząc na tę wygodę, pewnie w niedługim czasie, większość państw europejskich przejdzie na e-winiety.

Rodzaje winiet na Węgrzech

Drogi szybkiego ruchu oraz autostrady na Węgrzech wymagają zakupu winiet. Do wyboru mamy:

  • winiety 10 -dniowe
  • winiety miesięczne
  • winiety roczne

Do tego są jeszcze winiety, które można wykupić na poruszanie się tylko w danym rejonie. Jednak nie ma przy nich wyboru i trzeba od razu kupić winietę roczną.

Jak wyglądają autostrady na Węgrzech:

Ceny winiet na Węgrzech

Warto wiedzieć, że w ciągu ostatniego roku ceny winiet na Węgrzech się nie zmieniły. Co oczywiście oznacza, że opłaty za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu nie wzrosły. Na Węgrzech także skutery i motorowery są objęte wymogiem wykupienia winiet i tak:
10 dniowa winieta dla skuterów i motorowerów kosztuje 1470 HUF, natomiast miesięczna to koszt 2500 HUF.

Jeśli chodzi o motocykle i auta osobowe do 3,5 tony to sprawa wygląda tak:

  • winieta 10 dniowa – 3500 HUF
  • winieta miesięczna – 4780 HUF
  • winieta roczna – 42980 HUF

Natomiast pojazdy osobowe powyżej 7-miu miejsc, kampery oraz samochody dostawcze do 3,5 tony muszą zapłacić:

  • winieta 10 dniowa – 7000 HUF
  • winieta miesięczna – 9560 HUF
  • winieta roczna – 42980 HUF
Ceny winiet na Węgrzech
Ceny winiet na Węgrzech

Co jeszcze warto wiedzieć o autostradach na Węgrzech?

Oczywiście są przewidziane kary za brak winiet na terenie Węgier. Jeśli chodzi o ich wysokość, to zależy ona jak szybko zapłacimy dany mandat. Jeśli uwiniemy się do 30 dni, wówczas opłata będzie wynosić 14875 HUF (dotyczy motocykli, samochodów osobowych do 3,5 tony oraz tych 7-mio osobowych i dostawczych). Powyżej miesiąca zapłacimy już odpowiednio więcej, czyli 59500 HUF.

Za wykupienie winiet ze złej kategorii, również są pobierany karne opłaty. Najprościej je wykupić, jak już wspominaliśmy po prostu przez internet. Wówczas spokojnie bez nerwów wypełnimy wszystkie tabelki. Strona ma do wyboru także język węgierski, niemiecki i angielski, więc będzie nie zrozumiała dla każdego. Dlatego też opłaty za autostrady na Węgrzech można kupić przy naszych południowych przejściach granicznych oraz w sklepach stacjonarnych na węgierskiej ziemi.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *