Ceny winiet w Austrii

Autostrady w Niemczech czy Austrii należą, w opinii kierowców do tych najlepszych w Europie. Elegancko i bezproblemowo się po nich podróżuje, jednak w Austrii są pobierane za to opłaty. W tradycyjnej formie naklejanych winietek, jak i nowoczesnej-elektronicznej.

Mapa Austrii

Co jest mniej pozytywną informacją, to fakt iż ceny winiet w Austrii niestety wzrosły, w przeciwieństwie np. do węgierskich. Mimo to trzeba je wykupić, by móc się poruszać nie tylko autostradami, ale i drogami szybkiego ruchu. Do tego trzeba też pamiętać o tym, że przejazd niektórymi odcinkami (szczególnie tymi w wyższych partiach gór) oraz tunelami są dodatkowo płatne. Obecny system winiet w Austrii obejmuje samochody osobowe do 3,5 tony. Transport ciężarowy rozlicza się elektronicznie.

Rodzaje winiet w Austrii

Każdy samochód poruszający się autostradami w Austrii musi mieć wykupioną winietę. Do wyboru jest tradycyjna naklejka na przednią szybę lub opłata w systemie elektronicznym. Do wyboru mamy winiety na czas:

  – 10 dni
  – 2 miesięcy
  – roku

Nie ma winiet tygodniowych, dwutygodniowych ani miesięcznych. Za ich brak grozi mandat w wysokości 120 euro. A trzeba dodać, że w Austrii policji pomaga system kamer, który wyłapuje kierowców na gapę.

Tak wyglądają autostrady w Austrii:

Ceny winiet w Austrii dla samochodów osobowych i motocykli

Jak już wspominaliśmy, niestety ceny winiet wzrosły, w stosunku do zeszłego sezonu. Obecnie ich koszt jest na następującym poziomie:

 • winieta 10 dniowa dla samochodów do 3,5 tony – 9,40 euro
 • winieta dwumiesięczna dla aut do 3,5 tony – 27,40 euro
 • winieta roczna dla samochodów do 3,5 tony – 91,10 euro

W przypadku motocykli sprawa cen winiet w Austrii wygląda następująco:

 • winieta na 10 dni – 5,40 euro
 • winieta na 2 miesiące – 13,70 euro
 • winieta na 1 rok – 36,20 euro

Kara za brak winiety dla motocykli wynosi 65 euro.

Ile kosztuje winieta w Austrii
Ile kosztuje winieta w Austrii

Warto też wiedzieć, iż za odcinki specjalne oraz tunele, można w Austrii zapłacić od razu – online. Jeśli chcemy kupić tradycyjną naklejkę, wówczas możemy to zrobić na jednej ze stacji benzynowych, w kioskach oraz przy przejściach granicznych. Warto szukać sklepu ze napisem: hier gibt es die Vignette. Na terenie Austrii takich punktów sprzedażowych jest ponad sześć tysięcy. Zakupioną naklejkę trzeba przymocować w górny róg, przedniej szyby naszego samochodu.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *