Jakie są potrzebne dokumenty do podróży po Bułgarii ?

Bułgaria stała się bardzo popularna jeśli chodzi o wakacyjny wypoczynek, nie tylko naszych rodaków. Wpływ na to ma zapewne przede wszystkim znakomity klimat i pogoda nad Morzem Czarnym, niezaprzeczalnie smaczna kuchnia w wydaniu bałkańskim, a także szerokie plaże i tętniące życiem kurorty. Wszystko to składa się na idealny obraz wakacyjnego raju i to za całkiem przyzwoitą cenę. Bułgaria bowiem należy do raczej niedrogich krajów, co tylko jeszcze zwiększa zainteresowanie turystów.

Zatem wybierając się własnym autem na wakacje do tego kraju oprócz bikini i olejku do opalania, trzeba pamiętać o spakowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów. Część z nich obowiązuje u nas w Polsce, a część jest wymagana właśnie w Bułgarii. Zatem jakie dokumenty trzeba spakować w podróż?

Bułgaria paszport czy dowód?

Zaczynamy od podstaw. Aby przekroczyć granicę Bułgarii potrzebne są dokumenty potwierdzające naszą tożsamość. W związku z tym, że Bułgaria należy do Unii Europejskiej, wjedziemy do niej na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Oba dokumenty muszą być ważne co najmniej przez trzy miesiące, od momentu wyjazdu z Bułgarii.

Nieporozumienia w tej kwestii czy paszport czy dowód osobisty do Bułgarii tworzy to, że kraj ten nie należy do strefy Schengen i w związku z tym na granicach, nadal jest kontrola. Ciekawym faktem jest natomiast to, że Bułgaria już od dawna pretenduje do tej wspólnoty, jednak nadal bez powodzenia.

Czy do Bułgarii trzeba mieć paszport
Czy do Bułgarii trzeba mieć paszport?

Jeśli chodzi o dzieci, to oprócz dowodów osobistych czy paszportów, potrzebujemy (nieobowiązkowo według naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych) zgody ich rodziców, kiedy zabieramy na wycieczkę nie swoje potomstwo. To znacznie ułatwi sytuacje, kiedy będzie potrzebna pomoc medyczna, jakieś operacje, czy po prostu zgubimy malucha dokumenty i trzeba będzie wyrobić nowe na miejscu.

Jakie dokumenty są potrzebne do jazdy po drogach Bułgarii?

Wiele osób wybiera teraz jazdę własnym samochodem za granicę. Jest to dość komfortowy środek transportu, jeśli tylko mamy chętnego do pokonania tych kilometrów kierowcę. Zatrzymujemy się gdzie mamy ochotę, robimy postój na nocleg i zwiedzamy co nam się żywnie spodoba. Jednak wyjeżdżając za granice trzeba uwzględnić przepisy obowiązujące w danym kraju. I tak do jazdy po drogach w Bułgarii potrzebujemy:

  • prawo jazdy z Polski
  • dowód rejestracyjny (+ważny przegląd)
  • OC

Do tego potrzebne będzie także pozwolenie właściciela pojazdu, którym się przemieszczamy, jeśli nie będzie go z nami w aucie. Oczywiście potwierdzone notarialnie i to najlepiej od razu w języku bułgarskim. Może być też udzielone w języku niemieckim, angielskim lub francuskim.

Oprócz tych wszystkich dokumentów, które są potrzebne do jazdy po Bułgarii przyda się na pewno karta EKUZ. Pozwoli ona bezpłatnie skorzystać z podstawowych usług medycznych w tym kraju. Jeśli ktoś ma ochotę, to zawsze też można ubezpieczyć się dodatkowo, prywatnie. Zawsze będzie to zabezpieczeniem na wypadek poważniejszych zdrowotnych komplikacji.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *