Dokumenty potrzebne na wakacjach w Chorwacji – wjazdowe, medyczne i dla kierowców

Chorwacja to niewątpliwie jeden z atrakcyjniejszych krajów, do których jeżdżą nasi rodacy. Kusi znakomita pogodą, niesamowitymi widokami i ciepłą morską wodą. Nie ma więc co się dziwić, że tak chętnie jest odwiedzane przez rzeszę polskich turystów. Tym bardziej, że dla osób mieszkających na południu naszego kraju, jest bliżej do Adriatyku, niż zimnego Bałtyku.

Jednak jak przy każdym wyjeździe najważniejszym aspektem są dokumenty, które pozwolą nam bez stresu spędzić urlop za granicą. Zazwyczaj chodzi o te wjazdowe, te potrzebne w razie czego u lekarza oraz do prowadzenia pojazdów, czy też ubezpieczeniowe. Tylko wyposażeni we wszystkie niezbędne dokumenty możemy spokojnie delektować się zasłużonymi wakacjami. A jakie trzeba koniecznie spakować do naszego bagażu?

Paszport czy dowód osobisty do Chorwacji?

Jeśli chodzi o dokumenty wjazdowe do Chorwacji to wystarczy dowód osobisty, gdyż kraj ten od 2013 roku jest już członkiem Unii Europejskiej. Jednak nadal pozostaje poza strefą Schengen, dzięki czemu kontrole graniczne są tu cały czas na porządku dziennym.

Oczywiście możemy wjechać do Chorwacji również na paszport, tak jak do Bułgarii. Warto przy tym pamiętać, że zarówno dowód jak i paszport muszą być ważne jeszcze przez co najmniej 3 miesiące od daty wjazdu.

Z dziećmi jest podobnie, mogą przekroczyć granicę chorwacką na dowód lub paszport. Jednak jeśli nie podróżują z rodzicami lub opiekunami prawnymi, to dodatkowo wymagana jest od nich zgoda potwierdzona notarialnie. Musi ona zawierać podstawowe dane opiekunów i dziecka, w tym ich adres, numery telefonów i podpisy. Wszystko musi być też przetłumaczone na język chorwacki lub ewentualnie angielski.

Paszport czy dowód do Chorwacji
Paszport czy dowód do Chorwacji

Dokumenty medyczne przydatne na wakacjach w Chorwacji

Najbardziej potrzebnym dokumentem dotyczącym zdrowia na wakacjach w Chorwacji jest karta EKUZ. Tyle wystarcza by skorzystać z podstawowej opieki medycznej. Udzielanej w nagłych przypadkach czy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Pamiętając przy tym, że za niektóre usługi, będziemy musieli dopłacić drobną kwotę.

Jeśli jednak chcemy uniknąć płacenia za bardziej skomplikowane badania czy nawet leczenie, to musimy po prostu dodatkowo się ubezpieczyć. Inaczej rachunek za usługi medyczne w Chorwacji może być słony.

Jakie dokumenty są potrzebne kierowcy w Chorwacji?

Kierowca poruszający się po Chorwacji musi mieć przy sobie:

  • prawo jazdy
  • ubezpieczenie OC
  • ważny przegląd techniczny
  • dowód rejestracyjny pojazdu

Zielona karta na terytorium Chorwacji nie jest wymagana ani obowiązkowa. Można rozważyć ewentualnie zakup polisy autocasco czy też assistance, gdzie szczególnie ta ostatnia w razie czego będzie na pewno pomocnym punktem podczas nieprzewidzianych sytuacji.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *