Ceny winiet w Czechach

Poruszanie się po drogach ekspresowych i na autostradach w Czechach jest płatne. Podobnie do wielu innych krajów, również tu zastosowano system winiet. Tylko uiszczona opłata pozwala bezstresowo pokonywać czeskie drogi. Oczywiście te szybkie i o lepszym standardzie. Normalne drogi wewnątrz kraju, nie są objęte systemem winiet.

Gdzie można kupić winiety?

Winiety w Czechach kupimy przy naszej granicy, co jest chyba najwygodniejszym wyjściem. Należy ich szukać przede wszystkim na stacjach benzynowych, w sklepach i marketach oraz w punktach pocztowych.

Na stacjach możemy zapłacić zarówno w koronach czeskich, jaki i w euro oraz oczywiście kartą. Natomiast w sklepach obowiązuje jedynie czeska waluta, ale płatność karta też przejdzie. Najmniej wyboru co do płatności będzie na poczcie, gdzie za winiety zapłacimy jedynie w koronach.

Ostatnio coraz popularniejsze stają się też strony polskich internetowych pośredników, którzy odsprzedają czeskie winiety. Niestety ich ceny często są zawyżone.

Jak wygląda jazda autostradą w Czechach:

Ile kosztują winiety w Czechach

Ciekawą i przede wszystkim dobrą informacją jest ta, że ceny winiet w Czechach już od kilku lat nie drożeją. Trochę mniej dobrą wieścią jest fakt, że do wyboru mamy jedynie trzy wersje winiet – 10 dniowa, miesięczna i roczna. Nie ma opcji dniowej, weekendowej, a nawet tygodniowej. I tak:

– winieta dziesięciodniowa – 310 koron czeskich
– winieta miesięczna – 440 koron czeskich
– winieta roczna – 1500 koron czeskich

Ceny winiet w Czechach
Ceny winiet w Czechach

Co należy zrobić z winietą po zakupie

W Czechach nie ma jeszcze wersji elektronicznej winiet. Dlatego po zakupie trzeba ją wypełnić (długopisem) i podać numer rejestracyjny naszego pojazdu w górnej i dolnej części winiety. Potem dolny odcinek odrywamy, a górny (większy) naklejamy w dolnym prawym rogu szyby naszego samochodu.

Warto też przed tym zabiegiem, usunąć wszystkie ewentualne stare winiety, bo podróżować można tylko z tą ważną i opłaconą. Nawet jeśli nasze auto odmówi nam posłuszeństwa, wówczas nie można przeklejać winiet i musimy kupić po prostu nową.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

|| »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *